Suszenie materiałów budowlanych po powodzi


Jeżeli budynek pozostał zalany sporą ilością wody w wyniku powodzi bądź ulewnego deszczu, potrzebne jest podjęcie wskazanych kroków celem jak najszybszego usunięcia wody. Ważne jest usunięcie wilgoci ze struktury nośnej domu. Co więcej, w razie konieczności, powinno się sporządzić stosowane oględziny i dokonać koniecznych napraw.

W pierwszej kolejności trzeba zająć się zagadnieniami bezpieczeństwa i higieny. Zweryfikuj, iż Ty i Twoja rodzina jesteście bezpieczni. Wyłącz zasilanie w domu i sprawdź czy nie ma jakichkolwiek wypływów gazu. Jeśli tylko zobaczysz nieszczelność zamknij główny zawór. W trakcie oczyszczania kluczowe jest aby chronić dłonie, usta i oczy z uszyciem środków ochrony osobistej. O profesjonalną pomoc należy zwrócić się w przypadku, kiedy w domu jest zbyt niebezpiecznie, aby można było wejść.

Rozpocznij od osuszania strychu. Jeśli izolacja jest mokra natychmiast ją wyciągnij. Usuń namoczone przedmioty, w tym meble, pudła i tak dalej. Otwórz okna i otwory wentylacyjne. To wzmoże przepływ świeżego powietrza i zapewni przywrócenie procesu cyrkulacji.

Wszystkie stropy powinny być skontrolowane bardzo uważnie. Elementy zrealizowane z płyty gipsowej po namoknięciu mogą stać się nadzwyczaj niebezpieczne. Usuń wszelkie dywany i linoleum, które miało kontakt z wodą. Dokładnie trzeba umyć elementy drewniane takie jak drzwi i schody przy użyciu środka dezynfekującego. Ważne będzie również zmycie naniesionego błota. Na uwadze mieć trzeba, że proces odnawiania domu do stanu z przed powodzi zająć może mnóstwo czasu.

W wypadku, gdy zatopiona jest piwnica trzeba wypompować wodę. Następnie co dzień podejmować regularne obserwacje, czy aby woda od nowa nie napływa.

Meble, które pozostały poddane działaniom wilgoci muszą pozostać oczyszczone i wysuszone jak najszybciej to tylko możliwe. To zmniejszy prawdopodobieństwo ich trwałego uszkodzenia.

Rotacja powietrza i użycie osuszaczy są podstawą do efektywnego i skutecznego osuszania budynku. Nie stosuj grzejników albo klimatyzatorów, żeby przyspieszyć ten proces, bo może to spowodować dalsze uszkodzenia.


Sorry, comments are closed!